Klauzál Gimnázium
Ez volt a Klauzál Gimnázium utolsó neve. Jól olvasható, hogy sem a korábbi főgimnázium, se a közvetlen ez előtti realgimnázium jelzői nem szerepelnek a feliratban.
Az intézet teljes nevei /mai helyesírással/:
- Szegedi Magyar Királyi Állami Klauzál Gábor Főgimnázium
- Szegedi Magyar Királyi Állami Klauzál Gábor Reálgimnázium
- Szegedi Magyar Királyi Állami Klauzál Gábor Gimnázium
- Szegedi Fiúgimnázium
- Szegedi Állami Általános Klauzál Gábor Gimnázium
A 4. és az 5. pont közötti időszakban műkődött szervezésében parasztgimnázium, és fel kellett vállalnia az általános iskolát is.
Működése: Az 1924. évi 11. tc. és az 1934. évi 11. tc. alapján.
A reálgimnázium definíciója helyett elmondható, hogy legfőbb jellemzője a modern nyelv oktatása volt az erőteljesebb reáliák oktatása mellett. Természetesen kötelező maradt a latin és a német nyelv. A modern nyelv alatt a Klauzálban választani lehetett angolt, franciát vagy olaszt.
A gimnázium igazgatói:
- Dr. Kaufmann György
- Somogyi József
- Úr Márton
- Dr. Mihalik László
- Dr. vitéz Máriaföldy Márton
- Bentzik Mihály
- Gallé László
A főgimnáziumhoz képest a Klauzál létszáma erősen megcsappant. Ennek oka Trianonban keresendő. Klauzál névvel élte meg a háborút, egységes óratervvel. 1945 után már nem lett a „régi”. 1950-ben pedig pártelvtárs „illetékesek” egyetlen tollvonással RADNÓTIRA változtatták nevét.
Klauzál Gábor
Szeged város országgyűlési képviselőjeként lett a városnak kedves.
/Pest, 1804. november 18. – Kalocsa, 1866. augusztus 3./: politikus, ügyvéd, miniszter. Több országgyűlésen Csongrád vármegye küldötte, a reformellenzék tagja, Deák Ferenc híve. Az l861-i és az 1865-i országgyűlésen Szeged képviselője a Deák vezette Felirati Párt programjával.
Dávid István, a Szegedi Magyar Királyi Állami Klauzál Gábor Főgimnázium rendes tanára a Pesti Hírlap, a Vasárnapi Újság, a Pesti Napló és a Fővárosi Lapok megemlékező cikkeire támaszkodva egy négyoldalas ismertetőt tett közzé a gimnázium 25. „Értesítőjében” Klauzál Gáborról. A meleghangú írás kiemelte az államférfi szegedi kapcsolatait, Csongrád vármegyei kapcsolatait.
Dávid idézi Klauzál utolsó szavait, amire a klauzalisták gyakorta hivatkoztak:
„…azon fohásszal fogok meghalni, hogy hazám boldog legyen …, szeretném valamennyi magyar és sz e g e d i ifjú fogékony lelkébe vésni.”
A nagy államférfi méltán érdemelte meg, hogy nevéről állami főgimnáziumot nevezzenek el.