Sok jeles évforduló mellett iskolánk 125 éves lesz a 2023/2024-es tanévben. Az évfordulók jegyében tíz alkalommal – az év végéig – egy-egy idézetet gyűjtünk csokorba. Ezúttal a bejegyzés végén Radnóti kalendáriumának novemberi részletét olvashatják.

A gimnázium történetének egy különleges mozzanata, hogy az iskoláról készült első képeken már láthatók az akkoriban még az első emeletet ostromló fiatal ostorfák, amelyek ma a homlokzat egész magasságában őrködnek felettünk, és az épület díszeiként állnak előttünk. Egy-egy ostorfa életét 150-200 évre becsülik, ezért reméljük, hogy még sokáig elkísérnek bennünket. Kérgük nemes szürke színű, míg koronájuk ősz végén, novemberre citromsárgára színeződik. Termésük apró, sötét gömb – ez számos madarat vonz. Az ágak között évről évre fészket is fel lehet fedezni… Hosszú hajtásaik csapadékos években ostorként lógnak alá a magasból – innen kapta magyar nevét ez a fa (Celtis occidentalis, hackberry).

Radnóti Miklós: November

(…) zizegnek fönn a száraz, barna fán
vadmirtuszok kis ősz bozontjai.
Egy kuvik jóslatát hullatja rám;
félek? Nem is félek talán.

1939.